Sekstant kapitański

Mapa lub globus, cyrkiel nawigacyjny oraz mosiężny sekstant, busola i luneta to niegdyś podstawowe elementy wyposażenia każdej kapitańskiej kajuty. Ludzie od zarania dziejów chcieli wiedzieć gdzie się znajdują, jaka jest ich pozycja w przestrzeni. Określenie swojej pozycji było bardzo ważne, aby odnaleźć się w terenie, lub poinformować inne osoby gdzie aktualnie się znajdujemy. Tymi zagadnieniami zajmuje się dział wiedzy, który nazywa się nawigacja.

sekstant_1W dzisiejszych czasach aby znaleźć swoją dokładną pozycje wystarczy uruchomić odbiornik GPS, i on z dokładnością do paru metrów wskaże nam aktualną pozycję w terenie.

Dawniej, ten proces wyglądał trochę inaczej. Do określenia pozycji, potrzebne były odpowiednie przyrządy nawigacyjne. Aby prowadzić nawigację należy posiadać parę niezbędnych rzeczy. Pierwszą z nich jest mapa, to na niej zaznaczamy pozycję i wykreślamy kurs. Drugą niezbędną rzeczą, jest odpowiedni przyrząd nawigacyjny (sekstant, namiernik lub odbiornik GPS). Ostatnią rzeczą, jest kompas, dzięki niemu możemy płynąć według ustalonego kursu.

W XVIII wieku, angielski matematyk John Hadley, skonstruował pierwszy sekstant. Sekstant (mylnie nazywany czasem sekstansem), jest to optyczny przyrząd nawigacyjny, służący do pomiaru wysokości ciał niebieskich nad horyzont, a także do mierzenie kątów poziomych i pionowych. Wynalezienie sekstantu było rewolucją w nawigacji. Sekstant składa się z ramy w kształcie wycinka koła którego kąt środkowy zwykle wynosi około 60°, czyli stanowi wycinek jednej szóstej koła. Stąd też jego nazwa, od łacińskiego słowa sexta. Dawniej używano oktantów, w których rama była wycinkiem 1/8 kąta pełnego. Posługiwanie się sekstantem nie jest łatwą sprawą, zazwyczaj pomiaru dokonywał kapitan lub doświadczeni oficerowie. Pomiar kąta za pomocą sekstantu polega na wycelowaniu lunetki na horyzont lub obiekt i takim ustawieniem alidady, kiedy to obraz obserwowanego ciała lub obiektu, odbitego kolejno od ruchomego i stałego lusterka, pokryje się z horyzontem lub obiektem widzianym przez przezroczystą część lusterka stałego.

sekstant_2Sam pomiar, dawał nawigatorowi tylko informację na temat wysokości ciała niebieskiego (zazwyczaj Słońca), niestety to nie wystarczało do określenia pozycji statku. Pomiar, należało uzupełnić o dokładną informację na temat czasu (godziny) pomiaru, do tego służył specjalny i bardzo dokładny zegar zwany chronometrem. Mając te dane, należało odczytać  z tablic (Almanachach) swoją pozycję geograficzną i nanieść ją na mapę. Nawigacja prowadzona z wykorzystaniem sekstantu, jest nazywana astronawigacją i wymaga dużej wiedzy, a przede wszystkim precyzji urządzeń i wysokiej dokładności pomiarów.

sekstant_3Sekstant, od zawsze był nieodłącznym atrybutem wiedzy kapitana – nawigatora, który musiał bezpiecznie przeprowadzić swój statek przez ocean. Jest to precyzyjny przedmiot dla ludzi, którzy postrzegają siebie jako nawigatora, człowieka mądrego, rozważnego i dokładnego. W naszym sklepie, znajdziecie Państwo stylowe mosiężne sekstanty, które mogą być ekskluzywnym prezentem dla wielbicieli marynistycznych przedmiotów, jak i dla osób szukających dobrych dróg w swoim życiu.

Facebooktwitterpinterestlinkedinyoutubetumblrinstagramflickrfoursquare