Kapitańska luneta żeglarska

Luneta żeglarska, to chyba największy atrybut kapitana statku. To zawsze on wyciągał ją za paska, gdy ktoś z załogi krzyknął: widać ląd lub nieprzyjacielski okręt. Dzięki temu wynalazkowi, kapitan mógł z łatwością zweryfikować informacje pochodzące od załogi. Podczas długich rejsów, gdy żeglarze byli już spragnieni stałego lądu, mogli mieć fatamorganę i błędnie informować o lądzie. Innym powodem błędnego informowania o lądzie była nagroda, jaką otrzymywał delikwent, który jako pierwszy wypaczył ląd. A nagrodą była zazwyczaj dodatkowa porcja alkoholu i tytoniu. Więc marynarze z zażartością bacznie wypatrywali ziemi i każdy z nich chciał jako pierwszy poinformować o tym fakcie kapitana.

luneta_1Budowa lunety jest stosunkowo prosta. Składa się ona z mosiężnej rury, często teleskopowej, żeby była bardziej poręczna oraz dwóch soczewek. Pierwsza soczewka pełni rolę obiektywu, tworząc pomniejszony i odwrócony obraz. Ten obraz z kolei oglądamy przez drugą soczewkę skupiającą spełniającą rolę lupy. Luneta jest układem bezogniskowym, tzn. że równoległa wiązka światła wchodząca do lunety wychodzi z niej również jako równoległa.

Wynalazek lunety czasami przypisuje się, XII wiecznemu angielskiemu filozofowi Rogerowi Baconowi. Jednak o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że wymyślili ją wcześniej arabscy uczeni. Jedno jest pewne, że w 1604 roku pierwszą lunetę skonstruował holenderski optyk Zacharias Jansen. Następnie Galileusz przyczynił się do popularyzacji i rozwoju lunety. Dokonał ją nawet paru znaczących odkryć, np. odkrycie satelitów Jowisza.luneta_3

Luneta żeglarska jak prawie każdy z przedmiotów marynistycznych, niesie za sobą pewien wymiar symboliczny. Otóż dzięki niej, jesteśmy w stanie spoglądać w przyszłość, planować, marzyć i dążyć do celu. Pozwala nam na oglądanie najmniejszych szczegółów, które dla niektórych osób jest niezwykle ważne. Luneta jest przedmiotem ponadczasowym, który dodaje niesamowitego uroku i elegancji. Dzięki swej prostocie jest wyrafinowaną rzeczą, która doskonale odda klimat mes kapitańskich i pozwoli na oglądanie gwiazd.

Captain Cook making astronomical observations at TahitiNasz sklep oferuje Państwu doskonale wykonane mosiężne lunety, większość z nich ma zamontowany statyw, który pozwala na dobre wyeksponowanie tego przedmiotu marynistycznego. Luneta idealnie się nada na elegancki prezent dla każdego pasjonata morza i nie tylko. Polecamy je dla osób ceniących sobie gustowne rzeczy oraz ludzi spoglądających w przyszłość. Prezentowane przez nas lunety są w pełni działającymi urządzeniami co bardzo podnosi status tego przedmiotu. Dzięki niemu możemy stać się prawdziwym dowódcą statku i szukać wymarzonego lądu, omijając przy tym okręty nieprzyjaciół i groźnych mielizn.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinyoutubetumblrinstagramflickrfoursquare