Koło sterowe

Koło sterowe jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawanych przedmiotów marynistycznych. Jest niezbędnym urządzeniem do sterowania statkiem. Kapitan trzymający koło sterowe posiada dużą władzę nad marynarzami i samym statkiem. Sternik wyznaczony do sterowania jednostką musiał wykazywać się niezwykłą precyzją i wyczuciem steru, bowiem drobne zejście z kursu wynikające z błędnego sterowania mogło się skończyć tragicznie. Umiejętność sterowania w dawnych czasach była wysoko ceniona, dobry sternik mógł liczyć na drobne przywileje np. dodatkową porcję rumu czy tytoniu.

kolo_steroweKoło sterowe jest również nazywane szturwałem. Wygląd koła sterowego od wieków jest niezmienny. Często koło było wyposażone w wychodzące poza obwód obręczy szprychy zwane rumbami, które służyły do zliczania ilość obrotów koła sterowego. Obecne przepisy mówią że kapitan statku powinien osobiście prowadzić jednostkę przy wejściu i wyjściu do portu czy kanału oraz w trudnych i wąskich przejściach oraz w czasie trudnych warunków pogodowych. Dla załogi nie ma nic lepszego niż obserwowanie doświadczonego kapitana jak z wielkim kunsztem i wyrafinowaniem manewruje pośród skał czy wchodzi do ciasnego portu. Tą dokładność i pewność prowadzenia statku daje właśnie koło sterowe, które jest pośrednikiem pomiędzy ludzką zdolnością a zanurzoną płetwą sterową kierującą statkiem.

kolo_sterowe_3Użyłem pojęcia płetwa sterowa, bo tak naprawdę to jej obecność na dnie zanurzonego kadłuba umożliwia manewrowanie statkiem. Koło sterowe jest tylko jednym z kilku elementów wchodzących w skład urządzenia sterowego. Koło sterowe jest bezpośrednio połączone z bębnem na który nawija się lina zwana sterociągiem. Z kolei sterociąg za pomocą systemu bloczków jest połączony z płetwą sterową. Od jakości wykonania wszystkich elementów zależy kurs statku i ewentualne odchylenia od niego spowodowane błędną konstrukcją.

Urządzenie sterowe z powodzeniem możemy przyrównać do działania firmy, która posiada szefa stojącego za sterem i kierującego przedsiębiorstwem oraz pracowników jako sterociągu i płetwy sterowej. W życiu również każdy z tych elementów jest niezwykle ważny aby Koło sterowecałość przyniosła planowane rezultaty.

Znowu mamy doskonały przykład uniwersalności, tradycji i piękna marynistycznych przedmiotów. Każdy z nich posiada swoją odrębną symbolikę i dużą wartość. Koło sterowe jest unikalnym przedmiotem, który doda niezwykłego uroku i klimatu w naszym domu, restauracji czy siedzibie firmy.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinyoutubetumblrinstagramflickrfoursquare