Koło sterowe jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawanych przedmiotów marynistycznych. Jest niezbędnym urządzeniem do sterowania statkiem. Kapitan trzymający koło sterowe posiada dużą władzę nad marynarzami i samym statkiem. Sternik wyznaczony do sterowania jednostką musiał wykazywać się niezwykłą precyzją i wyczuciem steru, bowiem drobne zejście z kursu wynikające z błędnego sterowania mogło się skończyć tragicznie. Umiejętność sterowania w dawnych czasach była wysoko ceniona, dobry sternik mógł liczyć na drobne przywileje np. dodatkową porcję rumu czy tytoniu.
Koło sterowe jest również nazywane szturwałem. Wygląd koła sterowego od wieków jest niezmienny. Często koło było wyposażone w wychodzące poza obwód obręczy szprychy zwane rumbami, które służyły do zliczania ilość obrotów koła sterowego. Obecne przepisy mówią że kapitan statku powinien osobiście prowadzić jednostkę przy wejściu i wyjściu do portu czy kanału oraz w trudnych i wąskich przejściach oraz w czasie trudnych warunków pogodowych. Dla załogi nie ma nic lepszego niż obserwowanie doświadczonego kapitana jak z wielkim kunsztem i wyrafinowaniem manewruje pośród skał czy wchodzi do ciasnego portu. Tą dokładność i pewność prowadzenia statku daje właśnie koło sterowe, które jest pośrednikiem pomiędzy ludzką zdolnością a zanurzoną płetwą sterową kierującą statkiem.
Użyłem pojęcia płetwa sterowa, bo tak naprawdę to jej obecność na dnie zanurzonego kadłuba umożliwia manewrowanie statkiem. Koło sterowe jest tylko jednym z kilku elementów wchodzących w skład urządzenia sterowego. Koło sterowe jest bezpośrednio połączone z bębnem na który nawija się lina zwana sterociągiem. Z kolei sterociąg za pomocą systemu bloczków jest połączony z płetwą sterową. Od jakości wykonania wszystkich elementów zależy kurs statku i ewentualne odchylenia od niego spowodowane błędną konstrukcją.
Urządzenie sterowe z powodzeniem możemy przyrównać do działania firmy, która posiada szefa stojącego za sterem i kierującego przedsiębiorstwem oraz pracowników jako sterociągu i płetwy sterowej. W życiu również każdy z tych elementów jest niezwykle ważny aby całość przyniosła planowane rezultaty.
Znowu mamy doskonały przykład uniwersalności, tradycji i piękna marynistycznych przedmiotów. Każdy z nich posiada swoją odrębną symbolikę i dużą wartość. Koło sterowe jest unikalnym przedmiotem, który doda niezwykłego uroku i klimatu w naszym domu, restauracji czy siedzibie firmy.