Dzwon okrętowy jest niewątpliwie sercem statku, który zawsze zajmuje honorowe miejsce na nim, zazwyczaj w okolicy masztu. Dzwon jest urządzeniem, które jest obecne na statku od samego początku czyli od momentu wodowania. Wykonany na nim napis zawiera nazwę jednostki, datę wodowania i czasami cytat np. „gdzie pójdzie jeden tam pójdą wszyscy” – taki napis był wyryty na dzwonie żaglowca „Albatross” w znanym filmie Ridley’a Scotta „Biały szkwał”.
Dzwon pokładowy jako serce statku zawsze był otoczony czcią i szczególnym szacunkiem. Dziennie był polerowany przez marynarzy pełniących wachtę klarową, która była odpowiedzialna za klar czyli porządek. Cytując słowa piosenki : „…mosiądze wyglansować, w ciszy, czy w czasie burzy” potwierdza wyraźnie jak ważnym elementem jest dzwon. Dzwon jest wykonywany jako mosiężny odlew, najważniejszym jego elementem jest serce, które sprawia że dzwon żyje i wydaje piękny, pełny dźwięk. Do serca jest zamontowana ringabulina czyli ozdobny splot liny służący do wybijania szklanek na statku.
Dzwon jest także najważniejszym uczestnikiem wszystkich ceremonii żeglarskich, poczynając od zmiany wachty, a kończąc na podniesieniu bandery. Wspomniane już przeze mnie wybijanie szklanek ma związek z odliczaniem czasu do końca wachty i informowaniu marynarzy o aktualnej godzinie. Pełne uderzenie w dzwon nazywamy wybiciem jednej szklanki, natomiast uderzenie w jedną część dzwonu – półszklanką. Wachty przeważnie zmieniały się co cztery godziny, pierwsza wachta zaczynała się o godzinie 20:00 i wachtowy wybijał jedną szklankę, natomiast o godzinie 24:00 wybijał cztery szklanki po czym ilość wybijanych szklanek liczyła się od początku.
Innymi ceremoniami podczas których dzwon pełni honorową role są: podnoszenie i opuszczanie bander, przyjmowanie ważnych gości, ceremonia pogrzebowa oraz wiele innych mniej oficjalnych ceremonii.
Dzwony towarzyszą nam także w życiu codziennym. Każda wieża kościelna jest wyposażona w dzwony, które wybijają godzinę i informują o zbliżających się uroczystościach kościelnych. A niektóre zasłużone i stary dzwony biją tylko w czasie najważniejszych wydarzeń. Z dzwonem spotkamy się także na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie dźwięk dzwonu rozpoczyna i kończy sesje giełdowe. Każda szanująca się tawerna posiada dzwon zazwyczaj gdzie koło baru i wiąże się z nim pewna tradycja. Otóż gdy ktoś zadzwoni dzwonem to znaczy że stawia kolejkę wszystkim osobą znajdującym się w tawernie. Osoby nie znające tego zwyczaju mogą się miło zaskoczyć gdy barman zacznie wszystkim rozdawać piwo lub inny trunek na koszt „dzwoniącego”.
Gorąco zachęcam do nabycia pięknych mosiężnych dzwonów, które są w ofercie naszego sklepu. Znowu jest to prezent uniwersalny nie tylko dla ludzi kochających morze ale dla każdego kto chce stworzyć urokliwy klimat morskich opowieści i posiadać oryginalny i funkcjonalny marynistyczny przedmiot w swoim domu czy firmie. Można na nim wykonać grawer maksymy życiowej lub firmowej i ważne chwile, decyzje czy sukcesy świętować pięknym i głębokim dźwiękiem prawdziwego dzwonu okrętowego.