Globus, czyli model kuli ziemskiej, jest to najprostsza i najbardziej trafna definicja tego wspaniałego przedmiotu. Bo jak można inaczej nazwać przedmiot, dzięki któremu możemy podróżować palcem po mapie całego świata. Dzięki niemu jesteśmy wstanie jednym obrotem dowolnie zmieniać kontynenty, przenosić się przed góry i oceany.
Słowo globus wywodzi się z łacińskiego globus oznaczającego kulę. Bardziej dokładna definicja globusa mówi, że jest to pomniejszony model ciała niebieskiego (najczęściej Ziemi) lub sfery niebieskiej w postaci kuli umieszczonej na osi i ustawionej pod odpowiednim kątem. W przypadku globusa przedstawiającego Ziemię jest on nachylony względem płaszczyzny równika pod kątem 23,45 º. Globus jako mapa posiada jeszcze jedną bardzo ważną cechę, wyróżniającą go wśród innych map – wierność odwzorowania (brak zniekształceń). Każda inna mapa przedstawiająca jakiś teren posiada siatkę kartograficzną, która bardziej lub mniej zniekształca rzutowany teren na płaszczyznę.
Prawdopodobnie pierwszy globus powstał, gdy ludzie przestali wierzyć, że Ziemia jest płaska i umieszczona na potężnym żółwiu. Stało się to mniej więcej w IV wieku p.n.e, kiedy to Arystoteles, zauważył, że wyłaniające się znad widnokręgu statki najpierw pokazują maszt, a później kadłub, co było dowodem, że widnokrąg musi być łukiem. Dwa wieki później niejaki Eratostenes z Cyreny zaczął prowadzić pierwsze pomiary kształtu Ziemi i na ten wiek jest datowany pierwszy powstały globus. Obecnie najstarszym globusem na świecie jest globus, który pochodzi z 1492 roku i był własnością Martina Behaima. W Polsce najstarszy jest globus z około 1508 roku zwany Jagiellońskim, jest on jednym z pierwszych, na których oznaczono Amerykę.
Parę faktów zawartych wyżej, znowu jest doskonałym dowodem na ponadczasowość i bogatą historię przedmiotów marynistycznych. Globusy są swojego rodzaju prawdziwymi dziełami sztuki. Są wykonywane z najlepszych gatunków drewna, a sama mapa przedstawiająca kulę ziemską czasami jest ręcznie malowana. Globus, oprócz lunety i koła sterowego, jest atrybutem kapitanów i nawigatorów. W żadnym kapitańskim salonie nie może go zabraknąć. Często zajmuje honorowe miejsce na biurku lub jest niezależnym przedmiotem ustawionym w honorowym miejscu. Ten niezwykły przedmiot powinien posiadać każdy, kto jest chodź trochę niepoprawnym marzycielem, gdyż on może sprawić, że spełnimy swoje największe marzenia. Globus pokaże nam nieznane lądy i miejsca, w które warto popłynąć, pojechać czy polecieć – miejsca, które czekają jeszcze na odkrycie, miejsca, dla których warto żyć i marzyć.
Pokuszę się użyć stwierdzenia, że globus jest pośrednikiem pomiędzy marzeniami, a ich realizacją, pozwala nam dotknąć wody, gór, pustyń i lądów. Polecam go każdemu, kto szuka natchnienia, chce pomarzyć w ciszy swojego gabinetu czy pochwalić się swoimi dokonaniami zaznaczając na nim ważne miejsca.
W naszym sklepie proponujemy Państwu zakup niezwykle stylowych globusów, których nie powstydziliby się wielcy odkrywcy, dzięki którym jest on kompletnym modelem naszej pięknej planety